Kolej na Pojezierzu Myśliborskim (22)

TRAGICZNE WYDARZENIA NA TORACH I PRZEJAZDACH KOLEJOWYCH

 

Stanisława Napiórkowska z d. Pańczuk, zginęła na torach w 1965 r.,

Alfred Raińczuk, LOK Myślibórz, zginął 19.09.1979 r.,

Janina Turzańska, nauczyciel SP 4, zginęła 26.08.1984 r.,

Ryszard Dziedzic, zginął w Ławach,

Żołnierz z jednostki wojskowej w Rowie, zginął w Rowie.

 

 

ALFABETYCZNY SPIS STACJI I PRZYSTANKÓW KOLEJOWYCH

NA PODSTAWIE ROZKŁADÓW JAZDY

(KURSYWĄ ZAZNACZONO NAZWY NIECZYNNYCH STACJI I PRZYSTANKÓW)

 

BACZYNA (BEYERSDORF NEUM) PSZCZELNIK

BANIE (BAHN)

BARLINEK (BERLINCHEN) BERLINEK

BARNÓWKO (BERNEUCHEN) BERNÓW NOWY

BANIEWICE (MARIENTHAL)

BĘDARGOWIEC (NEU MANDELLKOW)*

BĘDARAGOWO (GROß MANDELKOW)*

BIELICE PARSÓW (BEELITZ) BIELICE PARSZÓW

BIELIN (BELLIN)

BOGUSZYNY (GOTTBERG KR. PYRITZ)*

BOLESZKOWICE (FÜRSTENFELDE)

BORZYM (BORIN)

BRONOWICE BRUNOWICE (BRAUNSFELDE)*

BRWICE (BLANKENFELDE) GOGOLICE

BRZESKO POMORSKIE (BRIETZIG) BRZESKO

CHOJNA (KÖNIGSBERG) WŁADYSŁAWSKO

CHOSZCZNO (ARNSWALDE)

CHRAPOWO NOWE (NEU GRAPE) NOWE CHRAPOWO

CHRAPOWO STARE (ALT GRAPE) STARE CHRAPOWO

CHRÓŚCIK (NEUENDORF KR. LANDSB. W) PARZEŃSKO

CHWARSTNICA (KLEIN SCHÖNFELD)

CYCHRY (ZICHER) CZOCHRY CZYCHRY

CZEPINO (WINTERSFELDE)

DALESZEWO GRYFIŃSKIE BYTNICA (FERDINANDSTEIN)

DĘBNO LUBUSKIE (NEUDAMM) DĄB NOWY

DOLICE (DÖLITZ)

DRZONINO (NEUHAUS) DRZENIN ?

DYSZNO (RINGENWALDE NEUM) DESZNO KRAIŃSKIE

DZIERZGÓW (ERNESTINENHOF)

DZIEWOKLICZ (JUNGFERNBERG)

DZIKOWO MYŚLIBORSKIE (DIECKOW) DZIKOWO

GŁAZÓW – (GLASOW)

GODKÓW (JÄDICKENDORF)

GORZÓW WKP (LANDSBERG ) GORZÓW N. WARTĄ

GORZÓW WLKP. WIEPRZYCE (WEPRITZ) WIEPRZYCE

GORZÓW WLKP. CHRÓŚCIK

GÓRALICE (GÖRLSDORF)

GRYFINO (GREIFENHAGEN) GRYFIN N. RGILICĄ,GRYFÓW NADODRZAŃSKI

GRZĘDZICE STARGARDZKIE (SEEFELD)

JAROSŁAWSKO (GERZLOW)*

JELENIN (GELLEN) JELENINEK

KIERZKÓW (KERKOW)

KLĘPICZ (KLEMZOW) KLEMCZÓW

KŁODZINO (KLOXIN)

KOLIN (KOLLIN)

KOSIN (KOSSIN)

KOSTRZYN (KÜSTRIN N HBF) KOSTRZYN N. ODRĄ

KOZIELICE (KÖSELITZ) 

KRZEŚNICA – SARBINOWO – (WILKERSDORF:ZORNDORF) KŁOŚNIK – SARBINOWO

SARBINOWO KRAIŃSKIE

KRZYWIN GRYFIŃSKI (KEHRBERG) TRZEBIESZ

LINIE (LEINE)

LIPIANY (LIPPEHNE) LIPINY PERZYCKIE

LISIE POLE (UCHTDORF) BANIEWIEC

LUBANOWO (LIEBENOW)

LUBIANA PYRZYCKA (ALT LIBBEHNE) LUBIANA

LUBISZYN (LUDWIGSRUH) ŁOSIAWA

LUBUSZ KRAIŃSKI (FRIEDEBERG NEUM STADT)* 

ŁAWY (BRÜGGE KR. SOLDIN) MOSTOWIEC

MECHOWO PERZYCKIE  (MEGOW) MECHOWO

MIEDWIECKO (MADÜSEE)

MIELĘCIN MYŚLIBORSKI (MELLENTIN) MIELĘCIN N. SICINĄ

MIESZKOWICE (BÄRWALDE)

MORZYCA (BLUMBERG)

MOSTKOWO (CHURSDORF)

MYŚLIBORZYCE (MIETZELFELDE)

MYŚLIBÓRZ (SOLDIN)

NAMYŚLIN (NEUMÜHL – KUTZDORF) DRZEWICA GARNIEC GARNISZ NAMYŚLIN – GUDZISZ

NOWELIN – (NAULIN)

NOWE CHRAPOWO (NEU GRAPE) CHRAPOWO NOWE

NOWE CZARNOWO ( NEU ZARNOW) CZARNÓWKO

NOWE OBJEZIERZE (GROß WUBISER) OBJEZIERZE WIELKIE

OBRYTA (GROß SCHÖNFELD) PARZYNA

OKUNICA (FRIEDRICHSTHAL)

PACHOLĘTA (PAKULENT)

PARSÓW (WARTENBERG) PARSZÓW

PEŁCZYCE  (BERNSIEIN) WKRZYNICE

PŁOŃSKO (PLÖNZIG)

PŁOTNO  (BLANKENSEE POM)

PRZEKOLNO (GROß EHRENBERG)*

PRZELEWICE PERZYCKIE (PRILLWITZ) PRZELEWICE

PRZYJEZIERZE MORYŃ (BUTTERFELDE:MOHRIN) MURZYNOWICE

PYRZYCE (PYRITZ) PERZYCE

RADOSTOWICE ?

REPNOWO ( REPENOW) RZEPNOWO

REPTOWO (KAROLINENHORST)

ROSNOWO CHOJEŃSKIE (ROHRBECK NEUM) MĄTNICA 

ROŚCIN KRAJEŃSKI (ROSTIN) ROŚCIN KRAIŃSKI

RÓW (RUFEN) RÓW KRAIŃSKI

RÓŻAŃSKO (ROSENTHAL NEUM)

RYSZEWO (GROß RISCHOW)

SIEKIERKI (ZÄCKERICK – ALT RÜDNITZ)

SKRZYNICE (KARLSHOF)

SOBIERADZ (WOLTERSDORF) DRZENINO

SOKÓLSKO PODKAMIEŃ (FALKENSTEIN)*

SOSNOWO GRYFIŃSKIE (GEBERSDORF)

STARGARD STARGARD SZCZECIŃSKI (STARGARD POM)

STARGARD SZCZ. KLUCZEWO (KLÜTZOW) KLUCZEWO POMORSKIE

STARGARD SZCZ. OSIEDLE

STAW (STAFFELDE) STAWINY

STRZEBIELEWO PYRZYCKIE (STREBELOW)

STRZELCE KRAIŃSKIE MIASTO (FRIEDEBERG NEUM SIEDLUNG)*

STRZELCE KRAIŃSKIE (FRIEDEBERG NEUM)*

STRZELCZYKI (NEUMECKENBURG)*

SULIMIERZ (ADAMSDORF)  WĘDROWO

SZCZAWNO (VOGELSANG)? 

SZCZECIN DĄBIE (ALTDAMM) SZCZECIN DĄB

SZCZECIN GŁÓWNY (STETTIN HBF)

SZCZECIN KLUCZ (KLÜTZ)  KLUCZ

SZCZECIN NIEBUSZEWO (ZABELSDORF)

SZCZECIN PODJUCHY (PODEJUCH) PODJUCHY

SZCZECIN PORT CENTRALNY

SZCZECIN TURZYN (TORNEY)

SZCZECIN WZGÓRZE HETMAŃSKIE

SZCZECIN ZDROJE (FINKENWALDE)

SZCZECIN ZDUNOWO (HOHENKRUG (BEI AUGUSTWALDE)

ŚCIECHÓW (FAHLENWERDER) SANTOCKO

ŚWIĄTKI (TEMPELHOF NEUM) ŚWIĄTKI POMORSKIE

TETYŃ (BEYERSDORF POM)

TRZCIŃSKO ZDRÓJ (BAD SCHÖNFLIEß NEUM) 

TRZEBÓRZ (EICHELSHAGEN) TRZEBÓRZ PERZYCKI  

WARNICE  DĘBICA (WARNITZ:DAMNITZ) WRONICA

WIDUCHOWA (WILHELMFELDE – FIDDICHOW) WIDUCHOWO

WITKOWO PYRZYCKIE (WITTICHOW)

WITNICA CHOJEŃSKA (VIETNITZ) WITNICA KRAIŃSKA

WIRÓW (WIEROW)

WYSOKA GORZOWSKA WYSOKA WIELKOPOLSKA (HOHENWALDE) WYSOCZYCA

ZAMĘCIN (SAMMENTHIN) ZIEMIĘCINO

ZIEMOMYŚL (SCHÖNWERDER)

ZWIERZYN (NEUMECKLEMBURG) STRZELCZYKI*

ŻABICKO (SEEGENFELDE NUM)*

ŻÓRAWIE (KRONHEIDE) SZCZAWNO

* linia kolejowa Lubiana Pyrzycka – Strzelce Krajeńskie po wojnie nie została uruchomiona (prawdopodobnie została rozebrana przez armię radziecką.)

 

INDEKS KOLEJARZY MYŚLIBORSKICH

 

ANDRZEJEWSKI STEFAN – strażnik SOK 12.10.1945

ANTOLAK JÓZEF – dyżurny ruchu 1.01.1947, zawiadowca stacji 1.02.1953

ARTYMIUK MIKOŁAJ – zawiadowca, Różańsko

BAJERSKI MARIAN – dyżurny ruchu

BALCERZAK

BALICKA KATARZYNA – kasjer

BANAŚ MIECZYSŁAW – konduktor

BEREZOWSKA DANUTA – pielęgniarka

BOGUCKI BOGDAN – maszynista

BOGUSIEWICZ I SYNOWIE

BORSUK HELENA – dróżnik

BRUDŁO ANTONI  – zabezpieczenie ruchu, brygadzista

BRUDZIŃSKI – nastawniczy

BULIŃSKI STANISŁAW

CHOROŚ PIOTR – kierownik pociągu

CYGANOWSKI JAN – nastawniczy

CYMER TADEUSZ – magazynier

CYRANEK WIESŁAWA-  dyżurny ruchu

CZAPNIEWSKI KAZIMIERZ – dyżurny ruchu

DANCEWICZ ANTONI – Różańsko 11.04.1946

DANCEWICZ STANISŁAW – zawiadowca stacji Różańsko 14.09.1945

DANIEL ZYGFRYD

DAREWSKI JAN – komendant wartowni SOK 12.10.1945 – 1949, konduktor 1949 – 1976

DOBRZYŃSKA ELŻBIETA – nastawniczy

DROZDOWICZ RUTA – kasjer

DRZEWIECKA MIROSŁAWA – dróżnik

DRZYMAŁA KAZIMIERZ – komendant komisariatu kolejowego MO

FOTEK URSZULA – kasjer towarowy

GANDERA WAWRZYNIEC – zawiadowca stacji 20.08.1945

GORTYCH URSZULA – dyżurny ruchu

GRETA JAN – zwrotniczy 21.09.1945, Różańsko

GROCHOWSKI ZBIGNIEW – Różańsko

GUBINOWICZ

HERBOT DIONIZY – dyżurny ruchu

IWAN – dróżnik

JACKOWIAK MARIAN – ustawiacz

JAKUSZEWSKI STANISŁAW – dyżurny ruchu

JANCZYK  – nastawniczy

JANKOWSKI JAN – strażnik SOK 12.10.1945

JANUSZKIEWICZ – nastawniczy

JAWORSKI JAN – nastawniczy

JUDZIŃSKA TERESA – dróżnik

KACZKOWSKI ANTONI – lekarz przychodni kolejowej

KACZOR BOLESŁAW – nastawniczy

KAŁUŻA STEFAN – dyżurny ruchu i ostatni zawiadowca stacji do 2000 r., Różańsko

KAMIŃSKI – palacz

KARBOWNIK BRONISŁAW – ustawiacz

KIEDOWA STEFANIA nastawniczy – biuro

KISIELIŃSKI STANISŁAW – Różańsko

KLEPSA STANISŁAW – nastawniczy, maszynista

KOCIAK EWA – nastawniczy

KOKOCIŃSKI JAN – strażnik SOK 12.10.1945

KOSOWSKI JAN – nastawniczy

KOSOWSKI PIOTR

KOZŁOWSKI

KRASZEWSKA TERESA – prac. gospodarczy

KRASZEWSKI JÓZEF – kasjer

KRASZEWSKI PIOTR – magazynier

KRASZEWSKI RAFAŁ – kasjer, magazynier

KRZAK JÓZEF – dróżnik

KUBICKI – dróżnik

KUPNIEWSKI ZENON – zawiadowca stacji

KUŚ MICHAŁ – konduktor 16.10.1945, Różańsko

KWIECIEŃ

LASKO ZYGMUNT

LASKOWSKI – dyżurny ruchu

LEŚNIAK – palacz

LEWANDOWSKA HELENA – dróżnik, kasjerka

LEWANDOWSKA – radiotelefonistka

LEWANDOWSKI JANUSZ – Różańsko

LEWANDOWSKI KAZIMIERZ – zawiadowca stacji

LEWANDOWSKI RYSZARD – kasjer towarowy

LEWANDOWSKI WŁADYSŁAW – dyżurny ruchu 14.09.1945, Różańsko

ŁUKOWSKI JERZY – zawiadowca stacji Różańsko

MAKOWSKI JÓZEF – przetokowy, ustawiacz

MARKOWSKI BOLESŁAW – zawiadowca stacji

MARSZAŁEK FRANCISZEK – maszynista

MARZEC MIECZYSŁAW – nastawniczy

MATUSIAK

MŁYŃSKA ANNA – nastawniczy

MOCKAŁŁO

MOSZYŃSKI JÓZEF – magazynier

MYSZKOWSKI MAREK – Różańsko

NEJMAN KAZIMIERZ  – nastawniczy, dyżurny ruchu, zawiadowca stacji, zawiadowca stacji w Różańsku

NIEPSUJEWICZ TADEUSZ

NOWAK

NOWICKI BRONISŁAW – kowal

OCZYŃSKI JÓZEF – nastawniczy

OWCZAREK CYRYL – nastawniczy, manewrowy 1.05.1954, magazynier

PALUCH JÓZEF – kasjer

PERKOWSKA MARIA – dróżnik

PIETRASZEWSKA IRENA – nastawniczy

PIOTROWICZ

PIOTROWSKI MARIAN – zawiadowca stacji

PNIEWSKI JAN – Różańsko 27.09.1945

PRZYBOROWSKI ANDRZEJ – konduktor

PRZYBYSZ JÓZEFA – dróżnik

RAŃCZUK – dróżnik

RATAJCZAK EMILIA – dróżnik

RODZIEWICZ JULIAN – nastawniczy

ROMANIUK EDWARD – dyżurny ruchu, Różańsko

ROSIAK

RURAŃSKI EDMUND – maszynista

RYSZAWY FRANCISZEK – nastawniczy

SADLOK LUDWIK – kasjer towarowy

SAWICKA – dróżnik

SAWICKI STANISŁAW – dyspozytor, nastawniczy

SAWKA – naczelnik

SKALECKI STANISŁAW – strażnik SOK 12.10.1945

SŁAWECKI JAN

SOCHA WOJCIECH

SOCZYŃSKI JÓZEF – nastawniczy

STEBLEWSKA GENOWEFA – kasjer

STEFANIAK STEFAN – kierownik pociągu

STOLARZ WŁODZIMIERZ

STOPA JÓZEF

STYK JERZY – kierownik pociągu

SZACKI ALEKSANDER – elektromechanik zabezpieczenia ruchu kolejowego

SZAFRANIAK STANISŁAW

SZMAJDZIŃSKI ROMAN – dyżurny ruchu

SZCZUREK RUDOLF – maszynista parowozu 1946

SZYMAŃSKI LUCJAN – nastawniczy, Różańsko

ŚWIERNIAK JADWIGA – dróżnik

ŚWIERNIAK JAN – dyżurny ruchu

TROJC

TYBUREK HENRYK – zawiadowca stacji

WAWRZYNIAK LUDWIK – strażnik SOK 12.10.1945

WĘGLAREK TADEUSZ

WIDECKA ANNA – dróżnik

WILMIŃSKI J. – reprezentant ZZK w Radzie Doradczej przy Zarządzie Miejskim 1946

WIŚNIEWSKA WIESŁAWA – kasjer

WOŁEK

ZAJĄC ANDRZEJ – Różańsko

ZALESKI KRZYSZTOF – maszynista

ZIĘBA – dróżnik

ZŁOTOWSKI MIECZYSŁAW – ustawiacz

ŻAK LEON – dyżurny ruchu, Różańsko

 

(Dok. nast.)

 Marek Karolczak

(Visited 11 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*